


Inwentaryzacja taksonu ?Buk". Jednego z wielu w Parku, z którego wyniki posłużą wkrótce do analiz w oparciu o pozyskane zobrazowania lotnicze w barwach rzeczywistych, zobrazowania hiperspektralne czy też lotnicze skanowanie laserowe.
Praca na powierzchniach kołowych w drzewostanach BgPN. Wykorzystanie dalmierza Bosch do pomiarów biegunowych lokalizacji drzew na powierzchni badawczej. Najnowszy sprzęt wykorzystywany przy pomiarach pozwala na określanie z niemal milimetrową dokładnością tego, co niebawem mierzone będzie także z powietrza.
Inwentaryzacja taksonu "jarzębina" przy górnej granicy lasu. Aby dokładnie skalibrować dane pozyskiwane z powietrza, niezbędne są pomiary wszystkich ważniejszych taksonów, które występują w Parku.
Pomiar dGNSS lokalizacji środka powierzchni badawczej w drzewostanie bukowym (odbiornik Spectra Precision) jest czynnością stosunkowo prostą na obszarach płaskich. W górach jednak pomiary takie nabierają znaczenia szczególnego. W sytuacji kiedy masywy górskie przesłaniają część znajdujących się na widnokręgu satelitów a zasięg sieci komórkowej przestaje być sprawą oczywistą, dokładne pomierzenie środka powierzchni wymaga niekiedy ogromnych nakladów pracy.
Testowanie trybu pomiarów GNSS RTK (sieci ASG-EUPOS oraz lokalnej) oraz post-processing na powierzchni badawczej. Wybór właściwej metody pomiaru i dobór odpowiednich urządzeń jest kluczowy dla prac w terenie, szczególnie tak wymagającym jak góry.
Testowanie odbiornika na stanowisku lokalnej stacji bazowej (Geomax Zenit 35)
Przykład taksonu kosodrzewina w okolicach Gówniaka.
Lokalna stacja bazowa Geomax Zenit 35 (z radiomodemem dla odbiorników typu rover) na szczycie Gówniaka. Bywa, że kiedy zawodzą wszystkie inne metody, niezbędne jest postawienie tymczasowej stacji bazowej, która dzięki łączności radiowej z odbiornikiem poprawia znacznie dokładność pomiarów.